Jak wybrać idealne krzesło dla dziecka?

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, w którym jego dziecko idzie do szkoły i musi zapewnić mu komfort odrabiania lekcji oraz nauki. Najważniejszym elementem pokoju pociechy w wieku szkolnym jest krzesło do biurka. Musi być odpowiednio dopasowane i nie jest to wcale prosta sprawa: gra toczy się o zdrowy kręgosłup. Konsekwencje niewygodnego siedzenia wydają się być chwilowe, jednak prowadzą one do trwałych i poważnych wad postawy. Na rynku jest wiele krzeseł do biurka dla dzieci. Jak wybrać odpowiednie?

Jakie powinno być krzesło dla dzieci?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta: krzesła do biurka dla dzieci powinny być wygodne. Kluczową rolę odgrywa tutaj ergonomia, czyli odpowiednie przystosowanie siedziska do dziecka. Przy wyborze należy kierować się więc nie tylko wysokością biurka, ale przede wszystkim wzrostem oraz masą ciała dziecka. Dopasowując krzesło do biurka indywidualnie do dziecka, można uchronić je przed problemami z kręgosłupem: skolioza i bóle karku to tylko niektóre z przykrych konsekwencji złego dopasowania krzesła do biurka dla dzieci. Wybierając krzesła dla dzieci nie powinno się kupować takiego, które przeznaczone jest dla dorosłych, a specjalnie przeznaczone dla młodszych użytkowników.

W jaki sposób dopasować krzesła do biurka dla dzieci?

Krzesła dla dzieci powinny mieć odpowiednią wysokość: nogi dziecka nie mogą zwisać luźno z krzesła, muszą być swobodnie oparte o podłogę. Warto zwrócić także uwagę na szerokość siedziska, aby pociecha nie była ściśnięta przez podłokietniki czy krawędzie, a także na jego odpowiednie wyprofilowanie. Należy pamiętać, że dziecko musi czuć się komfortowo, gdyż w ciągu kliku lat szkoły, spędzi na tym krześle wiele godzin podczas nauki. Bardzo ważnym elementem jest oczywiście oparcie: powinno ono obejmować i podpierać cały kręgosłup, od głowy aż do lędźwi.

Na co zwrócić uwagę kupując krzesło do biurka?

Najważniejszą cechą dobrego krzesła dla dzieci jest możliwość regulacji zarówno siedziska, jak i oparcia – w ten sposób można zyskać pewność, że gdy dziecko urośnie, będzie można je dopasować do jego zmieniającej się sylwetki. Krzesło dla dziecka nie jest jednak zakupem uniwersalnym „na lata” – wybierając krzesło dla pierwszoklasisty należy liczyć się z tym, że z upływem czasu, jako nastolatek, pociecha będzie potrzebowała młodzieżowego krzesła do biurka.

Kiedy powinna nastąpić wymiana krzesła dla dzieci na krzesło młodzieżowe?

Na pewno szybciej, niż gdy dziecko zacznie zgłaszać, że jest mu niewygodnie na dotychczasowym krześle do biurka. Nastolatki zaliczają gwałtowny wzrost zazwyczaj w wieku 12-13 lat, więc można stwierdzić, że najlepszym momentem wymiany krzesła do biurka dla dziecka na krzesło młodzieżowe jest okres po szkole podstawowej. Oczywiście, to nie jest reguła: dobór odpowiedniego krzesła dla dzieci jest kwestią indywidualną, opartą o wiele cech. Dla dorastającego dziecka, niemniej ważne są również kwestie estetyczne: krzesła do biurka młodzieżowe mają inne wzory i kolory, niż te przeznaczone dla młodszych dzieci. Ma to wpływ na komfort psychiczny, co jest bardzo istotne.